Дивні назви російських сіл - 6

Наш корпоративный союз banwar.org

Звідки на Фінській затоці мавпи, чим страшний М'ясний Бор і чому Дурніхі зовсім не дурна.

марна

(Ленінградська область)

Марно намагатися знайти це село на карті: «Яндекс» запропонує тільки залізничну станцію марна. Зате старожили розкажуть, що селище марна, що розкинувся на березі Фінської затоки, - місце серед дачників багатьох поколінь відоме. Тут гостювали і творили класики: Некрасов, Толстой, Тургенєв, Добролюбов, навіть Олександр Дюма заїжджав. На тутешніх дачах працювали Рєпін і Левітан, а Шишкін запам'ятовував вікові дуби розкішного парку. Тепер топонім залишився тільки в спогадах: з 1997 року марна стало частиною міста Ломоносова (колишній Оранієнбаум).

Історія у поселення давня. На початку XVI століття було воно безіменним і складалося з декількох будинків - таких було безліч на березі затоки. Потім увійшло в великий лютеранський прихід і називалося Тюрре. Потім, після перемоги над шведами, село була приписана до Ораниенбаумского садибі Олександра Меншикова. У 1747 році, при так званому «Інгерманландські межування», парафіяльну землю поділили. За лютеранською церквою залишився ділянку в 85 десятин. На 43 десятинах розташувалася приморська дача княгині Дондукова. Зі сходу від церковних володінь виявилися дача графа Миколи Мордвинова і миза государева лейб-медика Івана Бека, де не переводилися імениті гості. Стало модним виїжджати сюди на літо. До бомонду, на радість сільським жителям, приєдналася простіша публіка. У путівнику по Балтійської залізниці за 1883 рік зазначається, що промишляють дачами в селищі марна 45 домохазяїнів і виручають за рік 6105 руб.! Для зручності відпочиваючих на відрізку Старий Петергоф - Ораниенбаум пустили в 1913 році маленький паровозик з двоповерховим вагоном - «зозулю», який робить зупинки на найпопулярніших у літніх орендарів платформах. Так і стало марна на довгі роки одним з улюблених місць літнього відпочинку пітерців - зі своїм виходом до моря.

Звідки ж виникла назва марна? Згідно Тлумачного словника Ушакова мартин - птах з породи чайок, які завжди в достатку водилися у затоки: «мавпа - відома птиця; вона літає безперестанку над водою, виглядаючи пливе рибу ... падає на неї і клює ». За іншою версією, Мартиш називали вивезених сюди ще при Меншикова з Волги артільщиків - будівельників і човнярів, які перевозили цеглу місцевого заводу в споруджуваний Кронштадт.

Зубочистки Перша і Друга

(Оренбурзька область)

Офіційних зубочисток в Переволоцкая районі Оренбурзької області дві: Перша і Друга. Місцеві жителі, татари, називають одну Позові-авил (Старе село), ​​а іншу - Яна-авил (Нове село), ​​хоча більше відомі ці населені пункти як селища. Причому не якісь там, а козачі.

У давні часи зубочістенци замість сплати податі відбували повинність - рубали корабельний ліс в Казанської губернії, за кілька сотень верст від будинку. Втомилися і в березні 1799 року обрали довірена особа - Богдана Бекбулатова, щоб звернутися до імператора Павла I з проханням звільнити жителів обох сіл від робіт: «по крайнього виснаженню і записи їх в козацтво». Прохання було задоволене.

З початку ХХ століття Зубочістка-1 стала називатися Першим Зубочістінскім селищем татіщевські станиці. Там було 276 дворів, дві мечеті, млини та магазини. Зубочистка-2, за відомостями довідника 1901 року значилася в складі 1-го військового відділу Оренбурзького козачого війська як селище татіщевські станичного юрта і мала 230 дворів, «душ обох статей 1522 людини» і одну мечеть.

На сучасних картах обидві Зубочистки значаться як села з приблизно тисячним населенням кожне. Жителі пишаються своїм древнім походженням і стверджують, що в шкільному музеї Старої села зберігається зуб справжнісінького мамонта.

Точне походження назва сіл невідомо, але, можливо, з'явилося воно через розташованих поблизу вапнякових покладів. Адже в петровські часи увійшло в моду чистити зуби не вугіллям або ганчірочкою з сіллю, як раніше, а товченою крейдою. У тутешніх місцях його цілком могли добувати на продаж.

млинцеві купи

(Смоленська область)

Одне з найстаріших поселень Смоленщини. Вчені вважають, що село існує на цьому місці з Х століття. Підтвердженням тому стала знахідка археологів: в кінці XIX століття на правому березі річки Іпуть було виявлено 46 стародавніх курганів. Знайдені в похованнях глиняний посуд, браслети, кільця, сердолікові намиста та інше дали підстави припускати, що в курганах поховані кривичі (представники союзу східно-слов'янських племен VI-X століть).

Все життя місцевих жителів складалася навколо багатої рибою річки й писані петляла серед лугів. За луками доглядали: вирубували чагарники, рівняли купини, відводили воду і вирощували тут кормові трави, яких вистачало всьому місцевому худобі, - земля в особистих господарствах, таким чином, йшла під інші потреби. Так що в 1950-х роках характерним для села був пейзаж з річковою заплавою до горизонту, заставленій копицями сіна. Може бути, тому село прозвали Млинцеві Купи?

Та ні, звичайно, - назва поселення отримало набагато раніше. На цей рахунок існують дві версії. Одна, як водиться, сходить, до випадкового візиту Катерини II, яка прямувала на південь. Мовляв, зустріли її жителі не традиційними хлібом-сіллю, а цілими горами - купами - млинців, що лежать на вишитих рушниках. Інша версія більш прозаїчна: купами іменували ті самі стародавні кургани, розкидані уздовж берега річки. До речі, з 46 поховань збереглося всього 19 - інші або розорані і знищені, або розкопані археологами.

Дурніхі

(Московська область)

«Дурніхі зовсім не дурна!» - вважають любителі рибного лову й, прихопивши вудки, відправляються на берег Москва-ріки у однойменного села в Раменському районі. Дістатися сюди з Москви не складно - всього 23 км від МКАД.

А ще під час проведення Міжнародного авіаційно-космічного салону знаючі люди їдуть не в місто Жуковський, куди стікаються натовпи любителів польотів, а сидять собі по іншу сторону річки, в селі Дурніхі, на крутому березі і з зручністю спостерігають за трюками повітряних асів.

Всім хороша місцевість, крім назви. За що ж її так образили? Або не кривдили? Історики вважають, що назва села могло піти від мирського імені Поганий, яким поряд з поганим або Дурнем інші батьки називали дитини. При цьому вони зовсім не прагнули зіпсувати йому життя, скоріше навпаки. Бажаючі мати розумного і красивого сина запросто нарікали його поганим, щоб відлякати все погане. Друга версія появи топоніма така: Дурніхі - одна з назв ягоди лохини, яка, не виключено, рясно виростала в цих краях.

м'ясний Бор

(Новгородська область)

Про селі і її околицях ходить багато похмурих історій, а місце на північний захід від неї, яке можна виявити лише за залишками старої вузькоколійки, і зовсім називається Долиною Смерті - в пам'ять про одну з найстрашніших сторінок Другої світової війни. У цих лісах і болотах досі лежать останки тисяч непохованих солдат, загиблих з грудня 1941 по червень 1942 року в ході Любанський операції, вдале проведення якої означало зняття блокади Ленінграда. Там і зараз працюють пошукові загони і нишпорять «чорні археологи». Тоді ж вдруге за час свого існування була стерта з лиця землі село М'ясний Бор - вціліла лише водонапірна вежа з червоної цегли та один будиночок.

Перша згадка про село під назвою Бор' відноситься до 1500-х років. Після завоювання Іваном Грозним новгородських земель (1570 рік) поселення перестало існувати і значилося як пустка. Тільки через сто років, завдяки московським поселенцям, тут знову зародилося життя.

На картах 1788 року місце вже позначено як М'ясний Бор. Справа в тому, що будується Санкт-Петербургу потрібно продовольство, в тому числі м'ясо. Худоба доставляли по річці Волхов в Бор і звідти, зібравши в стадо, гнали в майбутню столицю. Так Бор став М'ясним. А що місце це згубне, за словами місцевих жителів, відомо було вже давно. Мовляв, жив в селі божевільний дідок, який твердив, що назва така ще відгукнеться і тут буде пролито дуже багато крові. Так і вийшло. Про петровські часи давно забули, і поява топоніма пов'язують з подіями 1940-х років. Страшні історії про привидів Волховських лісів множаться. Кожен побував там вважає своїм обов'язком розповісти, що чув постріли і стогони. Новгородці кажуть, що чортівня припиниться, коли останній загиблий поховають.

Звідки ж виникла назва марна?
Може бути, тому село прозвали Млинцеві Купи?
За що ж її так образили?
Або не кривдили?